Yıl Sonu Bilançoları Bitince Borsa Sakinleşebilir!

Yıl Sonu Bilançoları Bitince Borsa Sakinleşebilir!

AYDIN EROĞLU

07 Şubat 2012, 16:31
Bu makale 1044 kez okundu
Uzun zamandır bu günleri bekliyorduk. Nasıl kötü endeks seviyelerinde sizlere o fiyatlara aldırmayın sakin olun dediysem, görüyorsunuz şimdilerde ise temkinli olmanızı tavsiye etmeye başladım. Bu demek değil ki, beklentim bitti. Sitemi takip ediyorsanız görüyorsunuz hala açık önerilerim var. Endeks ve vob için hala yukarı hedefler yazıyorum. Zaman zaman görüyorsunuz mevcut açık önerilerin hedef fiyatlarını yukarı revizeler yapıyorum.

   Ama bu demek değil ki, her şey de toz pembe! Hiç durmadan yükselmeye devam edeceğiz. Genelde yıl sonu bilançoları bitince imkb bir süre durulur. Realizeler gelir. Çünkü yakın beklentiler bitmiş olur. İlk üç aylık bilançolar pek iştah açıcı olmaz. Bu nedenle bilanço beklentileri piyasayı itmez. İşte bu nedenle uzun zamandır bekleyenlerin bu sefer de fazla rehavete kapılmamasını tavsiye ediyorum. İşlemlerinizi sakin, telaşa kapılmadan yapın. Borsada doğru yaptığınız takdirde hiç bir şey kaçmaz.

   Peki bilançolar bitince çıkıp nakitte mi duralım? Eğer yeni öneriler olmazsa evet. Hatta yeni öneriler olsa bile, bir süre bu önerilere % 50 hisse, % 50 nakit kalarak karşılık vermek doğru olabilir.

  Yeni Beklenti Yaratacak Gelişme Ne Olabilir?
  Hemen söyliyeyim ki, bu gelişme Yunanistan sorununun çözümü olmaz. Ama FED ya da ECB'nin yeni genişleme planları direkt yükseltici etki yapar. Piyasalara yeniden para verilmeye kalkılırsa, bundan en çok pay alanlar yine gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye olur. Biliyorsunuz bir süre paranın gelişmekte olan ülkelerden kaçacağı ve gelişmekte olan ülkeler için kötü senaryoların başlayacağı manşetleri atılıyordu! Ama bakın tam tersi oldu. O günlerde sizlere bu beklentide olmadığımı, Avrupa'da piyasaya verilen paraların, ortam biraz sakinleşince faiz rantı için dahi, biz başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelere yöneleceğini söylemiştim. Aynı zamanda tüketen genç nüfusun da bu ülkelerde olduğunu yazmıştım. Bu düşüncemi hala koruyorum.

   Evet işte yukarıda söylediğim gibi, ABD ve Avrupa'da iki merkez bankası piyasaya yeniden para sürerse, bunun yaratacak olduğu ivme karşılığında, kur seviyelerini fazla düşürmeden cari açığı düşürmeyi başarırsak, piyasada not arttırımı yeniden gündemde yerini almaya başlar.

   Ama tüm bunlara rağmen, yıl sonu bilançoları bitince, eski istatistiklerden bir süre piyasaların sakinleştiğini görebilirsiniz. Fakat içinde bulunduğumuz özel şartlar nedeniyle istatistiklere ne kadar uyulur bilemiyorum. Ben yine de temkinli olmayı tavsiye ediyorum. Endeks için verdiğim iki yeni hedefi önceki beklenti yazılarımdan da, Destek-Direnç tablosundan da görebilirsiniz. Yeni yakın hedeflerimiz 61.750 ve hemen üstünde 62.750 olacaktır.

  Şimdilik endeks için bu iki hedef seviyeleri beklentimi koruyarak bu uyarımı hepinize hatırlatıyorum. Endekste daha üstler için gözler FED ve ECB'de olacaktır. Ama hisse bazlı hareketler olmaya devam edecektir.

Yorum Gönder

@name x