E-GAZETE

Tüpraş son hisse yorumları

Aralık ayının favori hisseleri

08 Aralık 2011 Perşembe 19:25
 

TUPRAŞ

Yüksek temettü verimliliği ve defansif karakteri Tupraş’ı özellikle volatilitenin arttığım zamanlarda ön plana çıkarıyor. Tupraş’ın 2011 karından yaklaşık %9 temettü verimine gelecek Şekilde nakit temettü dağıtmasını bekliyoruz. Ülkenin tek rafinerisi olan TupraŞ, piyasadaki avantajlı pozisyonundan ve ham petrol fiyatları arasındaki farklılıktan fayda sağlıyor. şirket yılın ilk 9 ayında 5.5 $/varillik bir rafineri marjı sağlarken bu marj bizim ilk beklentimiz olan 4.5’e göre oldukça yüksek bir seviyede gerçekleşti.

Tupraş önümüzdeki yıllarda karlılığı artıracak olan Fuel-Oil Dönüşüm Projesi’nin finansmanını sağladı. Proje siyah ürünleri yüksek karlı beyaz ürünlere dönüştürmeyi amaçlıyor. Toplam maliyeti 2.5 milyar Dolar olması beklenen projeden Şirketin yıllık fazladan 450-500 milyon Dolar VAFÖK sağlamasını bekliyoruz.

TUPRS’ın hedef fiyatı olan 51.50 TL %24’lük yükseliş potansiyeline işaret ediyor. Şirketin şu anki 2012T FD/VAFÖK’ü olan 5.0x ise benzer Şirketlere göre %3’lük iskonto oranına işaret ediyor.

Okunma: 1074
Yükleniyor...