2012 bilançosu iyi gelecek hisseler

07 Ocak 2012 Cumartesi 21:06
Bu haber 6259 kez okundu

Bilanço beklentisi kuvvetli 16 hisse

2012 bilançosu iyi gelecek hisseler
Beklentilerin zayıf olduğu önümüzdeki dönemde hisse bazında hareketler ön plana çıkacak. Bu hareketlilikte ise 2011 yılı bilançoları etkili olacak. Uzmanlar, bu hareketten yararlanmak isteyenlere 16 hissede kademeli alım öneriyor.

Euro bölgesindeki borç krizinin devam etmesi ve kısa vadede bu soruna çözüm beklenmemesi nedeniyle İMKB’deki aşağı yönlü seyir yılın son ayında da etkili oldu.
Uzmanlar, belirsizlikler ve global ekonomilere yönelik endişeler nedeniyle hisse senedi piyasalarında 2012 yılının ilk yarısında da olumlu bir performans beklemiyor. Ancak her dönemde olduğu gibi hisse bazında hareketler yaşanacağı konusunda hemen herkes hemfikir. Bu harekette ise 2011 yıl sonu bilanço beklentileri etkili olacak. 2011 yılı 12 aylık bilançoların martın ilk haftasından itibaren İMKB’ye gelmeye başlayacağını hatırlatan analistler, öncesinde beklentilerin alınıp-satılmaya başlayacağını düşünüyor. Bu doğrultuda da iyi bilanço açıklaması beklenen sektör ve hisselerin takip edilmesini öneriyorlar.

PERAKENDE, ÇİMENTO VE İNŞAAT

İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Eren Özdemir, 2011’in son çeyreğinde perakende, gıda, çimento ve bankacılık sektörlerinin büyüme açısından öne çıkacağını düşünüyor. Perakendecilerin yılbaşı etkisi ve fiyat avantajıyla yılın son çeyreğini hareketli ve verimli geçirdiğini belirten Özdemir, “Çimento sektörü de artan siparişler ve inşaat pazarının etkisiyle son dönem bilançolarında öne çıkabilir. Bankacılık sektörününse ortalama yüzde 16 büyüdüğünü tahmin ediyorum” diyor.

Piramit Menkul Kıymetler Araştırma Yönetmeni Belgin Maviş ise bankacılık sektörünün 2009-2010 yıllarındaki performansı 2011’de göstermediğini tahmin ediyor. 2009-2010’da bankaların hazine bonosu ve devlet tahvili faiz getirilerinden dolayı yüksek karlar yazdığını hatırlatan Maviş’e göre, 2011’de bunun ciddi anlamda azaldığı bir sürece girildi. Bankaların faizden ziyade faaliyet getirileri ön plana çıktı. Ayrıca yılın sonlarına doğru gerek munzam karşılıklardaki artışlar gerekse kredi verme iştahındaki azalmaya yönelik sert tedbirler banka karlarını azalttı. Maviş bu durumun bankaların 2012 bilançolarında da sürebileceğini düşünüyor.

Sanayi sektörünün de bankaların azalan kredi verme iştahına bağlı olarak ihtiyacı olan fonları farklı kaynaklardan elde etme gereği duyacağını öngören Belgin Maviş, “Bu yıl tek bir sektör yerine her sektör içerisinde birbirinden farklı şirketlerin öne çıkacağını düşünüyorum” diyor.

Evet, kısa vadede 2011 yılı bilanço beklentileri İMKB’de etkili olacak. Analistler, bu ortamdan yararlanmak isteyenler için bilanço beklentisi iyi, orta-uzun vadede “kademeli alım” yapılabilecek 16 hisse belirledi…

Cem Kaya/ ATA Borsa Merkez Müdürü

“Arçelik’te 2011 kar beklentimiz 540 milyon TL”

Arçelik:
2012 yılında yurtiçinde GSYH’nın üzerinde büyüme hedefliyor. Şirketin yurtdışı satışlardaki büyümesinin faaliyet gösterilen ve yeni girilen piyasalardaki Pazar payının artmasıyla devam edeceği tahmin ediliyor. 2011 sonunda, güçlü giden iç piyasa şartları ve ihracatı olumlu etkileyen güçlü euro gibi etkenler, Arçelik’in iyi bir bilanço açıklamasını sağlayabilir. 2011 yılı ciro ve FAVÖK’ünün (faiz giderleri, amortisman giderleri ve vergi öncesi kar) 2010’a oranla sırasıyla yüzde 18 ve 21 oranlarında arttığını düşünüyoruz. Ancak şirketin 2010 yılında gerçekleştirdiği arazi satışıyla kaydedilen 40 milyon TL’lik gelir nedeniyle net kar büyümesi yüzde 8’le sınırlı kalabilir. Arçelik için 2011 yılı 12 aylık kar beklentimiz 540 milyon TL. Şirket hisseleri için 8.74 TL hedef fiyatla yüzde 41 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Aygaz: Şirketin nakit yaratma konusunda gösterdiği başarının yanı sıra defansif yapısının da önümüzdeki dönemde daha fazla yatırımcıyı cezp edeceğine inanıyoruz. İNA analizimiz 2.4 milyar TL değer verirken, Aygaz’ın iştiraklerinden 1 milyar TL ek bir değer ekledik. Öte yandan şirketin iştiraklerinden AES Entek 305 MW (megavat) olan kurulu kapasitesini 2014 yılına kadar 3000 MW’ye çıkarmayı hedefliyor. Aygaz, AES Entek’teki yüzde 11.66 payını Koç Holding’e 35 milyon dolar karşılığında ekim ayında satmıştı. Aygaz için 2011 yılı 12 aylık kar beklentimiz 396 milyon TL. Şirket hisseleri için 12.20TL hedef fiyatla yüzde 38 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Bizim Toptan: Şirketin cash&carry sektöründe niş bir iş yapması, güçlü bir büyüme görünümü önemli. Bunlar hisselerini defansif yapıyor. Öte yandan sıkı gider kontrolü, güçlü operasyonel performansı, tedarikçiler üzerindeki pazarlık gücüyle düşük fiyat sunabilmesi de şirketi öne çıkarıyor. Bizim Toptan için 2011 yılı 12 aylık kar beklentimiz 29 milyon TL. Şirket hisseleri için 34.80 TL hedef fiyatla yüzde 80 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

.Şişecam: Bağlı ortaklıklarının güçlü operasyonel performansından yararlanması ve TL’nin değer kaybından da olumlu etkilenmesi önemli. Cam paketlemede Rusya’daki toparlanmaya bağlı olarak elde ettiği iyi sonuçların yanı sıra şirket, kimyasal segmentinde de sodyum karbonat fiyatının artmasıyla güçlü sonuçlarını devam ettirdi. Grup şirketlerindeki hissedar yapısını sadeleştiren T. Şişecam ana işlerine yoğunlaşmayı amaçlıyor. Şirketin 2011 yılı 12 aylık dönemde yüzde 14 ciro büyümesi ve yüzde 26 FAVÖK marjı sağladığını tahmin ediyoruz. T.Şişecam için 2011 yılı 12 aylık kar beklentimiz 617 milyon TL. Şirket hisseleri için 4.40 TL hedef fiyatla yüzde 50 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Türk Traktör: Traktör satışlarının 25 bin adedi geçtiğini düşünüyoruz. 2011 yılı traktör Pazar büyüklüğünün 55 bin adedi aştığını ve Türk Traktör’ün Pazar payının da yüzde 50 civarında oluştuğunu tahmin ediyoruz. Yıl boyunca güçlü seyreden iç piyasa traktör talebi sayesinde Türk Traktör’ün ciro ve FAVÖK’ünün 2010 yılına oranla sırasıyla yüzde 52 ve 48 oranlarında arttığını hesaplıyoruz. Bunun yanı sıra şirketin 2011 yılını 275 milyon TL karla kapattığını ve yüzde 67 büyüme yakaladığını düşünüyoruz. Türk Traktör hisseleri orta vadede cazip temettü verimliliği (2012 tahminimiz yüzde 13) ile dikkat çekiyor. 25 yaş üzeri traktörleri hedefleyen (Türkiye’deki 1.3 milyon traktörün yüzde 43’ü) ve 2012 veya 2013 yılında gerçekleşebilecek hurda teşviği de şirket için önemli bir beklenti. Türk Traktör hisseleri için 42.90 TL hedef fiyatla yüzde 37 yükselme potansiyeli öngörüyoruz
Belgin Maviş / Piramit Menkul Kıymetler Araştırma Yönetmeni

“Sarkuysan borsanın uyuyan devi”

Sarkuysan:
Gebze ve Darıca bölgesindeki 180 dönümlük arazisinin 77 bin metrekarelik kapalı alanında elektrolitik bakır ve mamulleri, bakır boru ve bakırlama üretimi yapıyor. Başlangıçta 10 bin ton/yıl olan üretim kapasitesi bugün 200 bin üzerine çıkarak dünya ölçeğine ulaştı. Sarkuysan, günümüzde ABD’de de üretim yapan öncü bir Türk şirketi konumunda. 2011 yılı dokuz aylık dönemde 38 milyon TL kar elde eden şirket, 20102un eş döneminde 9 milyon TL kar elde etmişti. Güçlü bilançolarıyla dikkat çeken Sarkuysan’ın 14 Kasım 2011’de yaptığı iş merkezi satışından dolayı bu olumlu tabloyu sürdürmesini bekliyoruz. 2010’da 11 milyon 433 bin TL net kar açıklayan şirketin 2011’de karını yüzde 20-25 oranında artırdığını tahmin ediyoruz. Sarkuysan hisseleri için önümüzdeki bir yıl içinde orta vadeli hedef fiyatımız 5-5.50 TL a

Tüpraş: 2.1 milyon metreküpü ham petrol olmak üzere ürün ve yarı mamul dahil toplam 5.4 milyon metreküp tank kapasitesine sahip. Son yıllarda fuel oil taleplerinin azalması ve beyaz ürünlerle siyahlar arasındaki fiyat farkının beyazlar lehine artmasıyla önemli bir fırsat elde eden şirket, yüksek kükürtlü fuel oil’i işleyerek “Euro V” standardında motorin ve benzin gibi beyaz ürünlere dönüştürecek. Böylece bu potansiyele sahip rafinerilerin karlılıklarını artırabilecek. Projenin finansmanıyla ilgili görüşmeler 12 Ekim 2011 tarihinde tamamlandı ve toplam 2.1 milyar dolar tutarındaki kredi sözleşmeleri imzalandı. Şirket bu sayede son yıllarda artan motorin gibi beyaz ürünlerin ithalatını azaltmış olacak. Söz konusu projenin Tüpraş’ın sektördeki lider konumunu güçlendireceğini düşünüyoruz. Tüpraş’ın 2011 yılını, hafif ham petrole göre nispi olarak ucuzlamış ağır ham petrol işleme avantajı sayesinde artan kapasite kullanımı, motorin ve benzinde artan yurtiçi Pazar payıyla güçlenerek geçirdiğini düşünüyoruz. Şirket, 2011 yılı dokuz aylık dönemde artan üretim hacmi ve yükselen kar marjlarıyla dikkat çekmişti. Yurtiçi talepteki artış, sınırlı rekabet ve daha ucuz ham petrol avantajı sayesinde Tüpraş’ın yüksek karlılığının önümüzdeki dönemlerde de devam edebileceğini öngörüyoruz. 2010 yılında 737 milyon TL net kar açıklayan şirketin 2011’de karını yüzde 15 civarında artmasını bekliyoruz. Önümüzdeki bir yıl içinde Tüpraş hisseleri için hedef fiyatımız 55 TL.Aselsan: Şirketin finansman kaynağını, imzaladığı sözleşmeler kapsamında aldığı avanslar ve esas faaliyetlerinden yarattığı karlar oluşturuyor. 2011 yılı dokuz aylık dönemde satış gelirleri artan Aselsan, bunun yanı sıra maliyetlerin azalmasından da olumlu etkilendi. 30 eylül 2011 itibariyle 4.4 milyar dolarlık uzun vadeli siparişi (2018 yılı) olan şirket, CMMI Olgunluk Seviye 3 sertifikasını da aldı. Söz konusu sertifika, yurtdışındaki askeri ihalelere teklif vermek için temel şartlardan sayılıyor. Ayrıca güvenlik güçleri için dinlenemeyen özel cihaz da geliştiren şirket, aldığı siparişlerle dikkat çekiyor. 2010 yılında 240 milyon 719 bin TL net kar açıklayan şirketin 2011’de karını yüzde 10 oranında artırdığını düşünüyoruz. Şirket hisseleri için bir yıllık orta vadeli hedef fiyatımız ise 15.50-20 TL aralığı. İmzaladığı sözleşmelerden elde edeceği gelirler de göz önüne alındığında Aselsan hisselerinin uzun vadeli portföylerde bulunmasının faydalı olacağını düşünüyoruz.

Goodyear: 2011 yılı dokuz aylık dönemde üretim ve satış rakamlarını 2010’un eş dönemine göre önemli ölçüde artıran şirket, yüksek karlılığıyla da dikkat çekiyor. Goodyear, 2011 yılı dokuz aylık döneminde 2010’un eş dönemine kıyasla karını 6 kat artırarak 68 milyon TL’ye çıkarmıştı. Kayıtlı sermaye sistemine tabi olan şirketin en son bedelsiz sermaye artırımı ise yüzde 50 oranında ve 18 eylül 2000 tarihine ait. Hissede sermaye artırımı potansiyelinin yüksek oluşu önemli. Şirketin önümüzdeki dönemlerde iyi bir sermaye artırımı yapabileceğini düşünüyoruz. Bunun yanı sıra 11-12 yıllık süreçte otomotiv sektörünün yıldızının daha da parlaması bekleniyor. Buna bağlı olarak lastik sektörünün de gelişip büyüyeceği unutulmamalı. 2010 yılında 13 milyon 784 bin TL net kar açıklayan şirketin 2011’de bu rakamı yüzde 10-20 oranında artırdığını tahmin ediyoruz. Goodyear hisseleri için bir yıllık orta vadeli hedef fiyatımız 55.50-60 TL aralığı.

“Ülker’de yüzde 20 yükseliş potansiyeli var”

Garanti Bankası:
KOBİ bankacılığına odaklanan Garanti Bankası’nın halen 1 milyon 300 bini aşkın KOBİ müşterisi bulunuyor. 2011’de 100 bine yakın yeni müşteriye ulaşan banka, Eylül 2011 itibariyle KOBİ tanımına giren firmalara toplam 19.7 milyar TL kredi kullandırdı. Garanti Bankası’nın ticari kredi dağılımında enerji ve inşaat sektörleri öne çıkıyor. KOBİ müşterilerinde ise inşaat, kredi çalışması yapılan sektörler arasında en üst sırada yer alıyor. İnşaat, gıda ve tarımsal ürünlerle tekstil sektörü takip ediyor. Bu yıl Türkiye’de büyüme oranının düşmesi ve dış piyasalardaki çalkantının devam etmesi bekleniyor. Buna bağlı olarak iç piyasalarda talepte daralma olacağı tahmin ediliyor. Ancak bu olası talep daralmasından en az etkilenecek bankaların başında bize göre Garanti Bankası geliyor. Garanti’nin 2012 yılında da bankacılık sektöründe lokomotif görevini devam ettireceği düşünüyoruz. Sorunlu kredi oranını yüzde 5.5’lerden 2’lere kadar indiren banka, KOBİ sektörü payını yüzde 31.8’den 33’e (Eylük 2011 sonu itibariyle) çıkardı. 2012’de bankacılık sektöründe yüzde 15 büyüme bekleniyor. Bizim Garanti Bankası için büyüme beklentimizse yüzde 17-18 civarında. Garanti Bankası hisseleri için 7.65 TL
 

Otokar: 2011, otobüs ve semi-treyler alanında pazarın toparlandığı bir yıl oldu. Otobüs pazarı 2010’a kıyasla yüzde 52 büyüdü ancak 2008’i yakalayamadı. Treyler pazarı ise 2010’a oranla yüzde 110 büyüyerek son 10 yılın en yüksek adetlerine ulaştı. Otokar, 2016’ya kadar Avrupa otobüs pazarında yüzde 5 Pazar payı elde etmeyi hedefliyor. İki yeni treylerini ve yeni nesil Euro 5 motorlu otobüslerini COMVEX Ticari Araç Fuarı’nda vitrine çıkaran şirket, büyümeye devam ediyor. 2011 yılı dokuz aylık dönemde otobüs satışlarını 2010’a kıyasla ikiye katlayan şirketin 2011’in son çeyreğini de olumlu geçirdiğini düşünüyoruz. Bunun 2011 yılı satış gelirlerine yansıması yüzde 35-40 artış şeklinde olabilir. Öte yandan iç pazarda Euro 5 motorlu otobüslere geçişin etkisiyle artan maliyetler nedeniyle 2012 yılı ilk 6 ayında durgun bir Pazar bekleniyor. Ancak temmuz ayında şehir içi toplu taşımada engelli yolcu taşımacılığının zorunlu hale gelmesi ve yerli markaların yerel yönetimlerce desteklenmesi pazarı canlandıracak. Otokar hisselerinde 24 TL hedef fiyatla yüzde 24 yükselme potansiyeli öngörüyoruz. 

Bursa Çimento: Elektrik enerjisi maliyetlerinden tasarruf amacıyla atık ısıdan elektrik üretim tesisi kuracak. Bu kapsamda 14 milyon 160 bin dolar bedelle anlaşma imzalandı. Bu sayede orta ve uzun vadede şirketin maliyet giderleri belirgin ölçüde düşebilir. Bursa Çimento, 2011 yılı üçüncü çeyreğinde 2010’un eş dönemine göre yüzde 555 net kar artışı sağladı. Karlılıkta sağlanan bu yüksek performansın 2011 yılı son dönem bilançosunda da devam ettiğini düşünüyoruz. Şirketin aldığı yeni siparişler sonrasında teslimatların gerçekleşmesiyle büyük oranda nakit girişi sağlayacak olması da önemli. Bursa Çimento için devam eden yeni konut projeleri ve gelişen inşaat sektörü de büyüme potansiyeli yaratıyor. Bursa Çimento hisseleri için 5.10 TL hedef fiyatla yüzde 21 yükselme potansiyeli öngörüyoruz. Şirketin temettü verimliliği de göz ardı edilmemeli.

Kordsa Global:Sabancı holding sanayi şirketlerinden Kordsa Global, dünyanın lider naylon ve polyester iplik, kord bezi ve tek kort üreticisi. Lastik takviye ve mekanik kauçuk pazarlarına hizmet veriyor. Beş kıtaya dağılmış 9 ülkede 10 işletmeyle faaliyet gösteren Kordsa Global, 2010 yılında bin 264 milyon TL ciroya ulaşmıştı. Otomotiv sanayisindeki büyümenin otomotiv yan sanayisini dolayısıyla bu alanda faaliyet gösteren Kordsa’yı da olumlu etkilemesi bekleniyor. Ar-Ge çalışmalarına önem veren Kordsa Global’in çevre dostu lastik üretimine yönelik ürünleri, 2012 yılında da önemini koruyacak. Şirketin lider olduğu naylon ve polyester iplik, kord bezi ve tek kord sektöründe Arjantin yatırımını Brezilya’ya kaydırmasının ardından Güney Amerika pazarında sağladığı büyüme dikkat çekiyor. Kordsa’nın her yıl yüzde 20 büyüme beklentisine bağlı olarak 2011 yılı bilanço performansının iyi olduğunu tahmin ediyoruz. Beş yıllık planlamada yüzde 50 büyüme hedefleyen Kordsa Global’in hisselerinde 4.20 TL hedef fiyatla yüzde 20 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

BİM: 2011 yılında da mağazacılıkta agresif büyüyen şirket, yeni açılışlarla mağaza sayısını 3 bin 227’ye çıkardı. BİM’in artan rekabete rağmen mağaza başına düşen müşteri sayısında sağladığı artış da dikkat çekiyor. Bu durum şirketin net satış gelirlerine olumlu katkı sağlamaya devam edecek. BİM, geniş şube ağı ve müşteri sayısındaki artış gibi avantajlarla düşük fiyat politikasına devam ediyor. Şirketin yeni açıklan mağazalarıyla ciroda 2011 yılında yüzde 202ye yakın artış sağladığını tahmin ediyoruz. Buna bağlı olarak aynı dönem için karlılıkta da yükseliş olduğunu düşünüyoruz. BİM hisseleri için 60 TL hedef fiyatla yüzde 14 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Ülker Bisküvi: Ar-Ge faaliyetleriyle ürettiği her ürünle yeni kullanıcılara ulaşan Ülker, faaliyet karının yanında finansal kaynaklarını da iyi yönetiyor. Bu sayede şirket, 2011 yılı bilançolarında önemli net kar artışları sağladı. Uluslararası satın almalar haricinde yurtiçinde de Dardanel’e görüşmelerine devam eden Ülker’in 2012 yılını pozitif yönde kapattığını düşünüyoruz. Grubun yurtdışında geliştirdiği anne sütüne en yakın devam sütüyle satışlarından elde edeceği gelirin ciroya yüzde 15 artış olarak yansıdığını düşünüyoruz. Sektörel fiyat/kazanç (F/K) ortalaması 11.00 olan Yıldız Holding’in amiral gemisi Ülker için 2 F/K ile yüzde 20 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz. Ülker hisseleri için hedef fiyatımız 6.20 TL.

Koç Holding: Holding, kasım ayında Tüpraş’ın 2.4 milyar dolarlık yatırımı için yaklaşık 2.1 milyar dolar tutarında borçlanma yapmıştı. 10 ‘un üzerinde global finans kuruluşunun katılımıyla oldukça iyi koşullarla sağlanan bu kredi, Koç Holding’in nakit dengesini olumlu yönde etkiledi. Holding, uzun süre yatırım yapmadığı gayrimenkul alanına da girerek yeni fırsatlara ve girişimlere açık olduğunu bir defa daha gösterdi. Koç Holding hisseleri için 7.02TL hedef fiyatla yüzde 19 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

PARA DERGİ-BORSA GÜNDEM

Yorum Gönder

@name x