E-GAZETE

Yaşar Erdinç Hangi Hisseleri İnceledi?

Yaşar Erdinç İMKB yorumu ve Hisse Bilanço Analizi

20 Şubat 2012 Pazartesi 16:00

Yerli yatırım araçlarına baktığımızda önceki hatanın tersi bir görünüm izliyoruz. Borsa kazandırırken, döviz ve altın kaybettirdi. Her ne kadar A Tipi fonların getirisi düşük görünse de geçen hafta Perşembe gününe kadar olan veriler baz alındığı için bir miktar yanıltıcı olabilir. Tahvil ve bono fonları da haftayı artıda kapattı ve haftalık bazda yüzde 0.25 getiri sağladı. Borsada İMKB100 endeksinde yüzde 2.99 yükseliş olurken, İMKB30 endeksi yüzde 3.10 değer kazandı. Sadece bizim borsa değil, uluslararası borsaların birçoğunda Yunanistan konusundaki endişelerin azalmasının ve ABD’den gelen olumlu ekonomik verilerin etkisi vardı. Bu nedenle de uluslararası borsalarda da yükselişler kaydedildi. Ortalık rahatlayınca hem dolar hem de Euro aşağı yönlü hareket yaptı.

Dünya borsalarında genel olarak çok olumlu bir seyir hakimdi. Asya cephesinde hava geçen haftalara göre çok daha iyiydi. Avrupa ve Amerika cehpesinde haftaya damgasını vuran gelişme Yunanistan konusundaki anlaşma ve bu hafta maliye bakanlarının Yunanistan’a verilecek 130 milyar euro krediyi onaylayacağı beklentisi oldu. Ayrıca ABD’den gelen veriler beklentilerden daha yi olunca ulsulararası piyasalar üzerindeki kara bulutlar kalktı. Piyasalar sadece Yunanistan konusunu değil, aynı zamanda Moodys’ten gelen not indirim uyarılarını da es geçerek yükselişe odaklandı.

Önceki hafta Hisse senedi piyasaları olumsuz olunca, büyüme endişeleri ve Yunanistan konusunun yeniden Avrupayı resesyonun içine çekebileceği endişeleri emtialara da satış getirmişti. Ama geçen hafta emtia tablosu da yükselişteydi ve yatırımcısına kazandırdı. En yüksek artış yüzde 8.51 ile kakao’da olurken, Doğal gaz da yüzde 8.05 arttı. Brent ve New York petrolü ise artmaya devam ediyor. Brent petrol son bir ayda 102 dolar seviyesinden 120 dolar seviyesine ulaştı. Eğer küresel büyüme hız kazanacak olursa petrolde daha sert artışlar yaşanabilir. Bu durum da daha sonra büyümeye hız kestirici bir unsur olur.

Japonya’da ekonomi iyi bir performans gösteremiyor ve Japon ekonomisi büyümüyor. Tabi ki geçen yıl yaşanan Tsunami ve deprem zaten büyüyemeyen Japonya’ya büyük bir darbe oldu.  Çin ise hızlı büyüme telaşı içinde bulunuyor. Dünyadaki bu gelişmelerin tamamına baktığımızda anormal bir likidite fazlası oluşuyor ve ileride dünyayı kasıp kavurabilecek bir enflasyona yelken açılıyor. Ama henüz veriler bu görüşü desteklemiyor. Desteklemeye başladığında ise çok geç olacak.

Avrupa ve Amerika’daki gelişmelerle Asya’daki gelişmelerin tamamına baktığımızda, en önemli gündem maddesinin büyüme ve istihdam yaratma olduğunu görüyoruz. Akıtılan ve basılan paranın haddi hesabı kalmadı. Bu para aynı zamanda hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelere giriyor. Dolayısıyla piyasalara çok olumlu etki yapıyor ve coşturuyor. Geçen hafta aslında oldukça kritik bir haftaydı. Moodys’in not indirimlerine ve Yunanistan konusundaki bütün olumsuz gelişmelere rağmen, piyasalar coşkuyu elden bırakmadı. Bu yüzden bu hafta ve gelecek hafta coşku devam edebilir. Çünkü 29 Şubat’ta Avrupa Merkez Bankası’nın bankalara en az 500 milyar euro daha dağıtması bekleniyor.

Borsa geçen hafta Avrupa ve ABD’deki gelişmelerden etkilendi. Hafta boyunca 59.000 ile 60.600 aralığında dalgalanan İMKB100 endeksi, haftanın son gününde 61.111 seviyesinden kapanış yaptı. Hafta içinde de yer yer yukarı hareketler yapmıştı ama bu hareketler sırasında teknşk göstergeler net bir para girişine işaret etmiyordu. Dolayısıyla yükselişler cılız kalıyor, olumsuz bir haber geldiğinde de hacimli satış dalgaları geliyordu. Sonuç olarak endeksin yukarı yönlü hareketine başlayacağı sinyalini almaya çalışıyordum. Nitekim bu sinyal Perşembe günü ikinci seansta geldi. Bunun üzerine Cuma sabah hem TV’de hem de web sitemdeki köşemde borsada 60.200-60.500 civarlarından alım önerdim. Çünkü teknik olarak sinyaller güçlenmişti. Özellikle beş ve 60 dakikalık grafiklerde işlem miktarı ve fiyat hareketlerinin uyumu yeniden sağlanmıştı. Normalde yükseliş trendlerinde artan hacimle yükselişler gelirken, düşüşlerde de hacim düşer. Bu sağlıklı bir yükseliş trendinin ana unsurlarından biridir. 61.500 seviyesinin üzeri önceki hafta görüldükten sonra, artan hacimle düşüşler olurken, yükselişler çok hacimsiz oluyordu. Fakat perşemebe günü daha sağlıklı bir görünüm izledik. Bu aşamadan sonra 59.800 seviyesine STOP-LOSS (zararı kesme noktası) konularak alım düşünülebilir. Çünkü çok olağanüstü olumsuz bir gelişme olmazsa, İMKB100 endeksi 61.500 direncini aşarak 64.000-65.000 seviyelerine kadar yükselme potansiyeli taşıyor. Tabi ki endekse yakın hareket eden kağıtlarda pozisyon almak önemlidir ve eğer endeks stop seviyesine (59.800) gelirse zarar realize edilebilecekse alım düşünülebilir. Endeksin bu hafta 61.500’ü yukarı kırmayı deneyeceğini ve 61.800 veya üzerinde günlük kapanış yaparsa hedef seviye olan 64 bine doğru hareketin güçleneceğini düşünüyorum. Piyasalarda ani bir haberle zarar olacağı konusunu ve herşeyin bir anda tersine dönebileceğini bilmeniz gerekiyor. Eğer borsada para kazanmak istiyorsanız bilmeniz gereken çok fazla şeye gerek yok. Sadece alımınızı yaparken stop-lossunuzu belirleyin yani zararı nerede keseceğinize karar verin. Ondan sonra da istediğiniz kağıdı alın. Merak etmeyin herkes çok para kaybederken siz artık kaybetmemeye başlayacaksınız. Eğer bana deselerdi ki “yatırımcılara sadece bir tane kelimeyle yatırımcılığı anlat!” İşte o zaman cevabım “stop-loss” olurdu.

Altın, Dolar ve Euro dolar paritesi ile ilgili yorumlarımı www.uzmanforex.com sitesinden izleyebilirsiniz. Hepinize bol kazançlı bir hafta olmasını diliyorum.

Aşağıdaki liste, bilançosu gelen şirketlerden hazırladığım bir tablodur. Bu tabloyu bilgilendirme amaçlı olarak veriyorum. Şirketler harf sırasına göre verilmiştir. Bankalar dahil değildir.  Sharp Net Kar marjı denilen kolon şirketin karlılığının istikrarlı olup olmadığını gösterir. Ne kadar 1′e yakındsa şirket istikrarlı bir şekilde kâr ediyor anlamına gelir. Eğer bu rakam 0.70′in altındaysa kar ve zarar ediyor, istikrarlı kar açıklamıyor anlamına gelir. Bu tabloda esas faaliyet ve net karı artan şirketleri ayrıntılı analiz etmek gerekir. Arızi ve geçici bir sebeple kârı çok artmış görünen şirketlere dikkat etmek lazım. Yani bu karlılığını devam ettirip ettiremeyecek olanları belirlemek lazımdır.

 

Yükleniyor...