Alarko GYO hisse yorumu ve hedef fiyatı

26 Şubat 2014 Çarşamba 14:25
Bu haber 1879 kez okundu

Yapı Kredi Yatırım tarafından hazırlanan hisse analizinde Alarko GYO için hedef fiyat ve tavsiye yükseltildi

Alarko GYO hisse yorumu ve hedef fiyatı
Yapı Kredi Yatırım konu ile ilgili raporunda, Alarko GYO için tavsiyesini 'TUT'tan 'AL'a yükseltirken, hedef fiyatını 24TL'den 29,10TL'ye çıkardıklarını belirtti.
 
Raporda şu değerlendirme yapıldı:

"Alarko GYO için tavsiyesini 'TUT'tan 'AL'a yükseltti.

Net kar beklentimizin üzerinde. Alarko GYO’nun 4Ç13 net karı yıllık bazda yaklaşık üç katına çıkarak 38 milyon TL oldu ve beklediğimizden yüksek gelen kur gelirleri ve yeniden değerleme farkları sebebiyle bizim beklentimiz olan 31 milyon TL’nin üzerinde kaldı. Operasyonel sonuçlar bizim beklentilerimize paralel geldi. Şirket hisse başına 0.4 TL temettü dağıtmayı planlıyor, bu da %2 temettü verimine işaret ediyor. Piyasa beklentisi bulunmasa da, netkardaki dikkate değer artış hisse fiyatına hafif olumlu yansıyabilir.

Faaliyet gelirlerinin katkısı sınırlı. Villa ya da arsa satışı olmaması nedeniyle ciro kira gelirleri ile sınırlı kalarak 4Ç13’te 1 milyon TL’ye geriledi (3Ç13’te 12 milyon TL). Alarko GYO’nun kira gelirleri 3. çeyrekte artıyor, zira bu dönem Hillside’ın yüksek sezonunu oluşturuyor, ayrıca geçen çeyrekte bir miktar arsa satışı da gerçekleşmişti. Yeni muhasebe kuralları gereği şirket amortisman gideri ayırmadığı için brüt marj %100 seviyesine yükseldi (3Ç13: %99). Faaliyet giderleri ise çeyreksel olarak %13 düşerken yıllık bazda enflasyona paralel olarak %9 arttı. FAVÖK -0.3 milyon TL zarar yazdı, beklentilerimize paralel gerçekleşti.

Yeniden değerleme ve kur farkı gelirleri net karı yükselti. Alarko GYO 4Ç13’te büyük kısmı Hillside Beach Club’taki değer artışı kaynaklı 29 milyon TL yeniden değerleme farkı geliri açıkladı (YKY tahmini: 23 milyon TL). 177 milyon TL tutarındaki yabancı para cinsi pozisyonu sebebiyle (3Ç13’te 166 milyon TL) kur farkı gelirleri çeyreklik %11 düşüşle beraber 8 milyon TL oldu (YKY tahmini: 7 milyon TL). Şirketin 5.5 milyon TL’ye 10 mağaza almasına rağmen net nakit pozisyonu sene sonunda 168 milyon TL oldu.
NAD yükseldi. Büyükçekmece’nin ekspertiz değeri Belediye’ye yapılan kısmi satıştaki yüksek metrekare fiyatı sebebiyle geçen seneki 6 milyon TL’den 44 milyon TL’ye yükseldi. Şirketin 2012 yılındaki gayrimenkul portöyünün %40’ını oluşturan Hillside Beach Club’ın Euro bazlı kira gelirleri sebebiyle ekspertiz değeri yıllık %30 arttı. Kur gelirleri ve arsa satışı karıyla birlikte şirketin NAD’ı çeyreklik %19 yıllık %36 büyüme ile 430 milyon TL’ye yükseldi. Şirketin çoğunluğu yabancı para cinsi olan nakdi ise NAD’ın %40’ını oluşturuyor. Hisse NAD’ına göre %49 iskontolu işlem görüyor.

Hisse önerimizi AL’a çekiyoruz. TL’deki değer kaybı ve arsalarının yükselen ekspertiz değeri sebebiyle 12 aylık hedef fiyatımızı 24 TL’den 29.10 TL’ye yükseltiyoruz. %43 getiri oranı ile (%2 temettü verimi dahil) Alarko GYO’daki önerimizi TUT’dan AL’a çekiyoruz. Hisse fiyatında artışı tetikleyebilecek en önemli unsurlar ise Maslak arsasındaki imar planında olabilecek değişiklikler, yeni bir proje ve TL’nin değer kaybının devam etmesi olarak gösterilebilir.''
Etiketler

Yorum Gönder

@name x