FED Piyasaları Yeniden Yukarı Çevirdi!

FED Piyasaları Yeniden Yukarı Çevirdi!

AYDIN EROĞLU

26 Ocak 2012, 22:52
Bu makale 609 kez okundu
Dün bir çok borsa teknik realize görüntüleri  yaşıyorken, FED açıklamaları sonrasında dirençleri kırar mıyız diye yeni bir heyecan yaratılmış durumda.

    FED düşük faiz politikasını 2013'ten 2014'e kadar uzatabileceği,

    Yeni bir parsal genişleme seçeneğinin masada olduğu,

    Varlık alımlarına devam edileceği ve piyasalara destek için gerekenlerin yapılacağı açıklamalarını yaptı.

    Bu açıklamalarla birlikte Dow düşerken birden yukarı döndü. Varlık alımı açıklamaları ile altın da ani bir sıçrama yaptı. 2014'e kadar faizlerin düşük kalacak olması, piyasaya yeni para verilme ihtimali Dolar'ın değerini düşürür düşüncesi pariteyi 1,31'lere taşıdı.

    Yaşanan finansal kriz için FED yeni parasal genişlemeden bahsederken, aynı şekilde Japonya'dan da benzer bir genişleme düşünceleri geliyor. Euro bölgesinde son olarak Avrupa Merkez Bankası tarafından bankalara verilen 489 Milyar Euro'ye ek yeniden bir para verilebileceği gündemde dolaşıyor. 

   FED,Japonya ve ECB yeni parasal genişlemeleri yapar mı bilemiyorum. Ama eğer yaparlarsa, borsalara ciddi para girişleri ve bizim gibi ülkelerin tahvillerine artan oranda bir yabancı talebi görülür. Düşmesini beklediğimiz altın, belli süre olumlu tepki verir.

   FED'in yarattığı hava TCMB'nın Dolar satışlarında haklı olduğunu gösterecek kur gevşemeleri gösterebilir. Buna paralel faiz baskısı da azalabilir.

   Kısacası bu gelişmeler, tahminlerimizi yeniden değerlendirmemize neden olabilecek gelişmeler. Yine de dün vermiş olduğum teknik seviyeler geçerli. Endekslerin vermiş olduğum dirençleri hala ciddi seviyeler. Kırmaları halinde dün belirttiğim bir üst seviyeler geçerli olur. Bu nedenle bu ilk dirençlerin geçilip geçilmeyeceği çok önemli olacaktır. Eğer FED sinyalini verdiği yeni genişleme konusunda ciddi ve yakın zamanda bunu yapmayı düşünüyorsa, olumlu hava sürecektir. Ama genişlemenin yakın zamanda olmayacağı yönünde bir açıklama dünkü yükselişin hızını düşürebilir.

  Bugün İMKB'nin açılışının da yüksek olmasını bekliyorum. 55.550 ve 55.900 teknik dirençleri önemli. Eğer üst direnç kırılabilirse 66.300 sonraki yükseliş hedefi olabilir. Finansal bir genişleme faizlerin düşmesine neden olabileceği için, banka sektörü yine cazip olacaktır. Ama Dow için 12.750, Dax için 6.470 ve İMKB için de 55.900 kırıldıktan sonra bir üst seviyeleri hedeflemek daha doğru olur. Yoksa FED ile gelen yükseliş parasal genişleme kararı hemen gelmezse, satış realizelerini düşünenler için bir fırsat yaratır.

  Henüz Euro bölgesinde Yunanistan dahil risklerin neticelenmediğini unutmamak lazım! Ama şimdilik iyi bir açılış göreceğimizi bilelim. Fakat dünkü kapanıştan ciddi bir farkla açılış olması, teknik olarak bir gap boşluğu yaratacaktır. Daha sonra  bu gap boşluklarının kapandığını unutmamak lazım!

Yorum Gönder

@name x